Z powodu problemów związanych z równowagą wiele dzieci ze spektrum autyzmu nie uczy się jeździć na rowerze. To błąd, o czym dowiecie się w dalszej części wpisu.
Dzieci autystyczne oprócz bardziej powszechnych problemów z interakcjami społecznymi i deficytami poznawczymi, takimi jak trudności ze skupieniem uwagi i koncentracją, mogą być podatne na problemy fizyczne: kłopoty z utrzymaniem równowagi, świadomością ciała lub priopercepcją.
Terapia obejmuje zazwyczaj terapie zajęciową w celu poprawy umiejętności, aby stały sie bardziej niezależne i mogły uczestniczyć w działaniach, które są naturalne dla osób neurotypowych. Badania dr Andrew Shima udowodniły jednak, że jazda na rowerze choć nie jest jeszcze powszechnie stosowaną formą terapii, to ma bardzo dobry wpływ na radzenie sobie z trudnościami edukacyjnymi i fizycznymi występującymi u atystów.
Regularna jazda na rowerze biegowym, bo od takiego należy zacząć, poprawia możliwości fizyczne, takie jak równowaga statyczna z otwartymi oczami, stanie na niestabilnej powierzchni z otwartymi oczami i stabilność w czterech płaszczyznach ciała (przód, tył, lewo, prawo).
Zależnie od stopnia porawy rower biegowy może również pomóc dzieciom o specjalnych potrzebach przesiąść się na zwykły pojazd bez obawy o upadek. Jazda na rowerze pozbawionym pedałów może korzystnie wpływać także na inne sfery życia autysty takie jak poprawa mowy, zachowania i interakcji społecznych.
Innym rowerem przyjaznym dla autystów jest buddy bike. Dostępny głównie w USA, ale od czego mamy np. sklepy internetowe. Jest to tandem skonstruowany tak, że dziecko siedzi na nim przed osobą dorosłą, ma przed sobą kierownice i poczucie, że steruje jazdą oraz pedały dzięki którym czuje, że ma wpływ na predkość.
Oprócz wyżej wymienionych korzyści nie zapominajmy o tym, że taka aktywność może rónież powodować wzrost pewności siebie dzieci, ponieważ realizują one zadanie, którego wceśniej nie były w stanie wykonać. To może mieć w konsekwencji niezwykłą wagę na przyszłe działania terapeutyczne. Dlatego też polecam i zachęcam do wyzbycia się lęku i prbowania w terapii czegoś zupełnie nowego.